تعریفی از مدیریت پروژه

تعریف مدیریت پروژه

تصمیم داریم یکسری مقالات کاربردی ارائه بدیم . خب اگه با تعاریف و اصطلاحات شروع کنیم قطعا برای دانشجویان هم مفید خواهد بود. این هفته در مورد پروژه و مدیریت آن و ابزارهایی که کمک می کند تا انحراف از معیار پروژه ها رو در بیاریم صحبت می کنیم. پس با تعریف مدیریت پروژه شروع می کنیم.

تعریف پروژه

يك پروژه مجموعه‌ای از فعاليتهایی است كه براي دستيابی به منظور يا هدف خاصی انجام مي‌گيرد. و این فعاليتها بايد در تاریخهای  معين ، با هزينه‌هايی معين و كيفيت تعيين ‌شده‌ای به انجام برسند. لازمه موفقيت هر پروژه، دستيابی به هر سه عامل زمان، هزينه و كيفيت معين است و خارج شدن هر يك از سه عامل مذكور از حدود تعيين شده ، می تواند به انجام پروژه‌ای ناموفق و غيراقتصادی منجر شود.

تعریف مدیریت پروژه

مديريت‌پروژه نعریفی از برنامه‌ريزی و  هدايت پروژه در چهارچوب زمان ، هزينه و كيفيت مشخص به‌سوي ايجاد نتايج مشخص‌ شده است. مديريت‌پروژه فعاليت‌های برنامه‌ريزی ، سازماندهی ، نظارت بر اجرا و هدايت اجرا را در بر مي‌گيرد و سعی ‌دارد تا با استفاده‌ درست از منابع ، نتايج مشخص و مورد انتظار را با هزينه‌ توافق‌ شده‌ قبلي در موعد درست خود تحويل ‌دهد. به بيان ديگر مديريت پروژه بكارگيري دانش ، مهارتها ، ابزار و تكنيكهای لازم در اداره جريان اجراي فعاليتها ، به منظور رفع نيازها و انتظارات کارفرما از اجرای پروژه است. مديريت پروژه در اجرای اين مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه‌ريزی و كنترل پروژه بهره می گيرد.

كنترل پروژه فرايندی است در جهت حفظ مسير پروژه براي دستيابی به يك تعادل اقتصادی موجه بين سه عامل هزينه ، زمان و كيفيت در حين اجراي پروژه ، كه از ابزار و تكنيك‌های خاص خود در انجام اين مهم كمك مي‌گيرد . در واقع كنترل ، اجراي دقيق و كامل برنامه تدوين‌شده براي پروژه است ، به گونه‌اي كه هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخيص علل و طرح اقتصادی ترين فعاليتها ، پروژه را به نزديك‌ترين حالت ممكن در مسير اوليه و اصلي خود بازگرداند . كنترل پروژه در اين راه از سه عامل زير بهره ميگيرد.

۱- تعيين وضعيت واقعی پروژه

۲- مقايسه وضعيت واقعی با برنامه

۳- در نظر گرفت اقدام اصلاحی

حال با دانستن این تعاریف می دانیم یک مدیر پروژه با  ایجاد هماهنگی لازم در اجرای فعالیت ها برای کاربرد مناسب منابع و امکانات،به منظور رسیدن به هدف نهایی پروژه باید دارای مهارت های برنامه ریزی و برآورد درست قبل از اجرا و کنترل دقیق و بموقع هنگام اجرا باشد. برای این دو منظور از ابزارهای  GERT– PERT-CPM قبل از اجرا و سیستمهای اطلاعات ضمن اجرا استفاده میشود.

با وجود اهمیت خاصی که برنامه ریزی و برآورد در پروژه دارد یکی از خطاهای بزرگ مدیریتی در این قسمت رخ میدهد و آن عدم دقت برای تعیین بودجه کافی است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *