توصیه شماره ۱۱: اهداف و مسیر پیشرفت شبکه اجتماعی سازمانی را مشخص کنید

مسیر پشیرفت سازمان

من فکر می کنم که توصیه ۱۱ عمق بسیار بیشتری از آنچه تصور می شود در مورد اجرای یک « شبکه اجتماعی سازمانی » موفق دارد.

این هم توصیه شماره ۱۱:

اهداف و مسیر پیشرفت را مشخص کنید.

 

 

ممکن این این توصیه به نظر ساده بیاید اما تصمیم گیری در مورد اینکه چه اهدافی را انتخاب کنبم، آنقدرها که به نظر می آید ساده نباشد. پیگیری دستیابی به اهداف ممکن است چندان ساده نباشد ضمن اینکه بستگی زیادی دارد که اولین بار چه اهدافی انتخاب شده است و چگونه باید به آنها دست پیدا کرد. ما یا هیچ کس دیگری نمی تواند یک سری اهداف را به عنوان اهداف سازمان یا استفاده از « شبکه اجتماعی سازمانی » به شما پیشنهاد کند. سازمان ها ممکن است اهداف بسیار متفاوتی از استفاده « شبکه اجتماعی سازمانی » در سازمان داشته باشیم، پس نتیجه ای هم که در انتظار آن هستند باید کاملأ با دلایل اولیه استفاده از « شبکه اجتماعی سازمانی » همخوانی داشته باشند.

ممکن است برخی اهداف پیرامون متریک های رشد و گزینش متمرکز باشند اما لزومأ این مسئله ارزش کاری آن ها را ثابت نمی کند. ممکن است نشان دهنده ارزش باشد، اما اثبات کننده آن نیست. شاید گاهی کارهای بیشتری از آنچه در تصمیم گیری موثر هستند، ارزش داشته باشند، مخصوصأ وقتی که مسیر اهداف مشابه از انواع ارتباطات « شبکه اجتماعی سازمانی » جدا نشده باشد.

برای مثال برای دستیابی به چه هدفی قرار است از « شبکه اجتماعی سازمانی » استفاده کنید؟ به عنوان جایگزینی برای انواع دیگر ارتباطات یا کاهش تعداد تیکت‌های سیستم پشتیبانی، فراهم سازی محلی برای پاسخ به سوالات مختلف، امکان ارتباط مستقیم با مدیران،  همکاری برای انجام پروژه ها و مستندسازی، کاهش زمان اتلاف شده در کلاس های آموزش رسمی، افزایش سرعت فعالیت کارکنان جدید، کاهش تعداد ایمیل ها، افزایش مشارکت کارکنان، تغییر روش فراییندهای تأییدی یا برنامه ارتقا محصولات، خلق ایده های جدید و یا ایجاد توانایی ها و قابلیت ها جدیدی که تا به حال به آنها توجه نکرده اید؟

اگر به دنبال این اهداف هستید و می خواهید نتایج حاصل از « شبکه اجتماعی سازمانی » را با اعداد و روش های قبلی مقایسه کنید، پس باید آن اهداف را هم در فضای غیر « شبکه اجتماعی سازمانی » دنبال کنید تا متوجه اندازه پیشرفتتان بشوید. برای مثال در سازمان ما که همه می دانیم « شبکه اجتماعی سازمانی »  محلی فوق العاده برای پاسخ سریع به سوالات است، و شاخص ها را به صورت هفته ای دنبال می کنیم، هیچکس به دنبال این نیست که  پاسخگویی به سوالات از طریق ایمیل، تلفن یا ارتباطات رو در رو چقدر زمان می برد. پس چیزی که در اختیار من قرار می گیرد، این است که آمار   Xدر « شبکه اجتماعی سازمانی » اتفاق افتاده است اما چیزی برای مقایسه با روش های قدیمی وجود ندارد.

در مجموع من توانایی خاصی در دنبال کردن بازگشت سرمایه سازمان به وسیله « شبکه اجتماعی سازمانی » ندارم چون فکر می کنم که « شبکه اجتماعی سازمانی » روش مورد نیاز برای ارتباطات در سال 2015 است و مثل تلفن، ایمیل، و جلسات رو در رو، وجود آن در سازمان الزامی است. و هیچ کس به دنبال این نیست که از طریق آن بتواند به بازگشت سرمایه برسد و هیچ کس هم قرار نیست وجود آن را به عنوان ابزار ارتباطی در سازمان توجیه کند. برای مطالعه بیشتر به پستی مراجعه کنید که من سالها پیش در این مورد نوشته ام[1] و یا مقاله ای از Carrie Young[2] . به قول مدیرعامل سازمان ما” من نمیی دانم عدد و رقم ها (در مورد هزینه ها و بازگشت سرمایه « شبکه اجتماعی سازمانی ») چگونه خواهند بود، فقط می دانم که داشتن 500 نفر که در یک مسیر برای رسیدن به یک هدف تلاش می کنند، برای منن بسیار مهم است” و “گاهی برخی کارها را فقط برای اینکه کارهای درستی هستند باید انجام دهیم.”

در مورد تأثیرات مثبت « شبکه اجتماعی سازمانی » بر بازگشت سرمایه شرکت TIBCO از Forrester خواسته است که در این مورد تأثیرات نرم افزار « شبکه اجتماعی سازمانی » این سازمان تحقیق کند. از من هرگز خواسته نشده که از « شبکه اجتماعی سازمانی » بازگشت سرمایه ایجاد کنم اما من از مطالعات Forrester (که با دستمزدها و استفاده ما از « شبکه اجتماعی سازمانی » تطبیق داده شده است) برای محاسبه بازگشت سرمایه ناشی « شبکه اجتماعی سازمانی » استفاده می کنم و به راحتی به شما می گویم که در سال 1394 بازگشت سرمایه ما%7،400 بوده است. این رقم بسیار عالی است و این در حالیست که بعضی از افراد تصور می کنند که « شبکه اجتماعی سازمانی » فقط ابزاری برای مراودات پوچ و غیرکاری است و هیچ ارزش تجاری در استفاده از « شبکه اجتماعی سازمانی » وجود ندارد. حتی اگر ما بازگشت سرمایه را بر اساس مدل فراستر محاسبه نمی کردیم، از ارزش « شبکه اجتماعی سازمانی » به عنوان راهی آسان برای ترویج ارتباطات در سازمان ما کاسته نمی شد.

علاوه بر بازگشت سرمایه ای که در بالا به آن اشاره شد، دستیابی به افزایش رشد، استفاده از « شبکه اجتماعی سازمانی »، افزایش پاسخگویی به سوالات، افزایش کاربران فعال (به این معنی که روزانه 30 پست ارسال می کنند) و درک مفهوم اجتماع توسط اعضا برای ما بسیار اهمیت دارد. ما گزارش اینکه تا کنون چند نرم افزار با « شبکه اجتماعی سازمانی » جایگزین شده است (حدود 400) را گزارش می دهیم. در بسیاری از مواردی که  به آنها اشاره شد، روندهای سالانه ای را دنبال می کنیم. و بر اساس برخی از آنها اهدافی را تعیین می کنیم.

علاوه بر شاخص های معمول ما مطالعات موردی در مورد حل مسائل کاری با استفاده از تلگرام انجام می دهیم و آن ها را منتشر می کنیم. مطالعات موردی توسط افراد خوش قلم حوزه روابط عمومی ما نوشته می شود و به عنوان مقاله در صفحه اصلی اینترانت و تلگرام منتشر می شود تا با این کار موفقیت های کاری خاص و ایده های درخشان در اختیار دیگران قرار بگیرد که بدانند برای حل مسائل کاری چگونه باید از تلگرام  استفاده کنند.

شما می توانید متریک های را دنبال کنید که به نظر شما و سازمان هدف استفاده از « شبکه اجتماعی سازمانی » محسوب می شود.  این ایده چگونه برای اولین بار در اختیار مدیریت قرار گرفت؟ می توانید بر اساس توافق آن را دنبال کنید؟ می توانید کاربرد های جدید را کشف کنید که در زمان راه اندازی پیشبینی نشده بودند؟ وقتی  « شبکه اجتماعی سازمانی » دیگر برای ما جدید نیست، به دنبال پیدا کردن توجیه برای وجود آن نیستیم. این مورد دقیقأ مثل تلفن و ایمیل است. ما کاملأ آن را به عنوان ابزار ارتباطی معمول پذیرفته ایم و از آ ن در کسب و کار خود برای برقراری ارتباط و اثر بخش‌تر کردن کارها تا حد ممکن استفاده می کنیم.

با وجود داشتن 500 کاربر در « شبکه اجتماعی سازمانی » در حال رشد ما شاخص های مشخصی را در سازمان دنبال می کنیم که به تعدادی از آنها اشاره شد. اما لزومأ فکر نمی کنیم که تیم ما یا هردوی ما- مدیران « شبکه اجتماعی سازمانی » – اهداف سایر حوزه های کسب و کار را در استفاده از  « شبکه اجتماعی سازمانی »  دنبال کنیم. حوزه های مختلف سازمان، اهداف خاص خود را در استفاده از ESN دنبال می کنند. این اهداف لزومأ نشأت گرفته از اهداف ما به عنوان مدیران سازمان نیستند. ما باور داریم که حوزه های دیگر بدون نیاز به کمک ما می توانند بسیار کاربردی از « شبکه اجتماعی سازمانی » استفاده کنند. ما تلاش خود را صرف مسائل مربوط و مورد علاقه خود می کنیم.

نکته جانبی:  من سالهاست که از روشی ساده در « شبکه اجتماعی سازمانی » استفاده می کنم و از #mahansoclsuccess استفاده می کنم. ما از سایرین هم می خواهیم که از این هشتگ در موفقیت های مربوط به  « شبکه اجتماعی سازمانی » ، بدون توجه به کوچک یا بزرگ بودن آن استفاده کنند. موفقیت ها از یک پاسخ ساده به سوالات شروع می شود تا  بهبود زوایای صورت وضعیت های  که به صورت فصلی برای میلیون ها مشتری ارسال می شود. شرکت کننده ها خود را متعهد می دانند که یکی از بیشترین تعداد هشتگ ها، مربوط به موفقیت های « شبکه اجتماعی سازمانی » باشد. ما مدام استفاده از از هشتگ را پیگیری می کنیم و در کانال هفتگی یکی از آن ها را منتشر می کنیم تا به دیگران بگوییم که موفقیت یک امر همیشگی و معمولی است.

به شما پیشنهاد می کنم که اهداف مرتبط به چشم اندازهای سازمان برای خود تعیین کنید و ارزش های اصلی سازمان خود را منعکس کنید. به دنبال پیشرفت باشید و با صراحت آن را در اختیار دیگران قرار دهید. (ما تمام شاخص های دنبال شده را در « شبکه اجتماعی سازمانی » منتشر می کنیم تا همه از آن مطلع شوند. اما فکر نمی کنم که شاخص های شما  شبیه به شاخص های سازمان دیگری باشد. کاری را انجام دهید که برای سازمان شما مهم و ارزش آفرین است به طور مشخص آن را انجام دهید و نتایج آن را هم در اختیار سایر کاربران « شبکه اجتماعی سازمانی » و افرادی که به آن ها نیاز دارند قرار دهید.

نکته شماره 11: اهداف و مسیر پیشرفت را مشخص کنید.

 

[1] . Quit Holding Social Media to Different Standard

[2] Social ROI= Return On Insanity

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *