شبکه اجتماعی سازمانی به عنوان پل دانش

پل دانش

ابزارهای موثر شبکه اجتماعی سازمانی می توانند به سازمان ها برای اشتراک  و مدیریت دانش، همکاری و تشریک مساعی کمک کنند. همینطور بین کارهایی که در حال انجام شدن هست با شناسایی فرصت ها و ایده های جدید ارتباط برقرار کنند. در دوره ای که همه چیز در حال اتصال به هم است، داشتن پلتفرم هایی که حلقه های بازخورد سریع تری را در داخل سازمان امکان پذیر می کند معقول به نظر می رسد تا بتوان به مشتریان، تامین کنندگان، همتایان و رقبایی که با شرکت در ارتباط هستند، عکس العمل نشان دهند. این کار در یک اقتصاد شبکه‌ای شده فقط از سازمان شبکه‌ای شده‌ای بر می‌آید که دارای کارکنانی با ذهن شبکه‌ای شده داشته باشد.

مقالات این سایت با زحمت زیادی گردآوری و ترجمه می شوند. لطفا شرعا، اخلاقا و قانونا خود را متعهد بدانید که بدون ذکر منبع از آنها استفاده نکنید.
ارادتمند
محسن روح الامین

شبکه های اجتماعی سازمانی  در بیشتر سازمان های بزرگ،  درحال رشد هستند. کارکنان بیشتری، دانش را به واسطه‌ی جریان های فعالیت در پلتفرم هایی مانند IBM، SAP ، Jive ، Yammer و Socialcast به اشتراک می گذارند. ولی شبکه های اجتماعی سازمانی میتوانند آنچه را که باید رشد دهند را محدود کنند. به خاطر ماهیت خیلی شخصی و خودمانی دانش ضمنی، افراد تنها وقتی آن را آزادانه به اشتراک می گذارند که احساس کنند کنترل را به دست دارند. یک شبکه اجتماعی سازمانی، کنترل شخصی زیادی در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد.

علاوه بر این، دریافت ارزش از هزاران مکالمه ی در حال انجام،  نوعی نیاز است که تنها زمانی مشهود می شود که چندین ماه یا سال از بکارگیری شبکه ی اجتماعی سازمانی گذشته باشد. آیا شبکه های اجتماعی سازمانی که جایگزین اینترانت ها می شوند هم مانند اینترانت ها باعث سقوط خودشان می شوند؟ اکنون پیدا کردن اطلاعاتی از 6 ماه قبل و اتصال نقاط به زمان حال چقدر سخت است؟ استفاده از شبکه ی اجتماعی سازمانی نیاز به یک استراتژی مدیریت دانش کارا و در عین حال ساده را خاطر نشان می کند که می تواند توسط هر کسی پشتیبانی شود. بهترین روش برای ایجاد دانش سازمانی کارآمد اتصال آن به سیستم به اشتراک گذاری دانش شخصی است.

 چالش کنونی، توانمندسازی به اشتراک گذاری دانش فردی با حداقل کنترل خارجی است تا دانش را جستجو کرد، آن را درک کرد و به اشتراک گذاشت. هر فردی باید فرایندی را پیدا کند که بر اساس ویژگی های فردی کار می کند و در عوض می تواند به سازمان برای استفاده از دانش جمعی کمک کند. برعکس این قضیه یعنی شروع از دید سازمانی خیلی سخت تر است.

شبکه اجتماعی سازمانی می تواند کنترل و امنیت را به همراه داشته باشند ولی کارکنان ممکن است پست های زیادی را به اشتراک نگذارند زیرا می دانند که با ترک سازمان، دانش خود را از دست می دهند. اگر همه چیز می تواند به اشتراک گذاشته شود، داشتن یک سیلوی مرکزی دانش، ضروری نیست. مسئولیت اشتراک گذاری دانش باید به عهده ی افراد گذاشته شود ولی سازمان می تواند دانش را جمع آوری کند، ترکیب کند و آن را دوباره به اشتراک بگذارد.

مدیریت دانش  نباید تلاش اصلی سازمان را در بر بگیرد ولی نبود استراتژی مدیریت دانش می تواند مانعی برای نوآوری یا تصمیم گیری در سازمان های دانش محور شود. یک روش ساده تر برای مدیریت دانش ساده بهتر از نداشتن آن است و نسبت به روش های پیچیده و پر هزینه ترجیح داده می شود.

یک روش ساده برای مدیریت دانش در سازمان، بررسی سه سطح وابسته به هم است. اول، تسلط بر دانش شخص (PKM)  توسط همه کارمندان تمرین شود. این سطح باید بر دانش ضمنی مانند داستان های کوتاه و مشاهدات تمرکز داشته باشد. فرمت آن باید خیلی سفت و سخت نباشد در نتیجه شخصی می شود. نکته کلیدی اجازه دادن و حمایت از PKM است در نتیجه دانش بیشتری می تواند به اشتراک گذاشته شود. اجباری کردن PKM موثر نخواهد بود. درحالی که PKM می تواند توسط شبکه اجتماعی سازمانی تامین شود، یک رویکرد تکسایز مناسب همه را به پیش می رند، حتی اگر تنها ابزار به اشتراک گذاری در دسترس باشد. چنین چیزی خلاف قواعد PKM است:

  • شخصی- مطابق با توانایی ها، علاقه‌مندی ها و انگیزه های یک فرد است و توسط نیروهای خارجی هدایت نمی شود
  • دانش- فهم اطلاعات و تجربه برای انجام یک کار- دانستن چه چیزی ، چه کسی و چگونه
  • تخصص – سفری از یک کارآموزی به یک معنا-بخش (sense-maker) منظم و به اشتراک گذارنده‌ی دانش- تخصص نباید مدیریت شود.

رویکرد پل شبکه اجتماعی سازمانی به مدیریت دانش

سطح بعدی، مدیریتِ دانشِ گروهی است، که بر تیم ها و پروژه هایی که کار خود را بیان می‌کنند تا فهم بیشتر را حاصل کنند. یکی از اجزای حیاتی بیان کردن کار،  چگونگی برخورد با استثناها برای دادن اطلاعات به تمام کسانی است که در آینده به آن نیاز پیدا می کنند. این کار نیاز به پلتفرم های به اشتراک گذاری اجتماعی نیاز دارد و  این جا همان جایی است که شبکه های اجتماعی سازمانی می تواند مفید واقع شود. این وظیفه گروه است که استثناها را به صورتی سازماندهی کند که برای هم در دسترس باشد. برخی از استثناها می توانند تبدیل به قواعدی شوند که منجر به سطح بعدی مدیریت دانش می شود.

ساده ترین سطح، مدیریت دانش سازمانی است که این اطمینان را حاصل می کند که تصمیم های مهم ثبت و کدگذاری شده‌اند و برای بازیابی به راحتی در دسترس هستند. این بیشتر دانش ضمنی است که این اطمینان را حاصل می کند که حافظه‌ی سازمانی در مورد اینکه چه تصمیات کلیدی گرفته شده اند و چرا یکسری تصمیات گرفته نشده اند، واضح و آشکار است. در طی زمان، این مورد ارزشمند تر شده است. تمرکز بیشتر بر روی حافظه‌های تصمیم گیری این اطمینان را می دهد که مدیریت دانش سازمانی نیاز به منابع مهمی ندارد ولی نتایج مفیدی را ایجاد می‌کند. شبکه اجتماعی سازمانی می تواند منبعی از جریانی باشد که بعدها دارایی مدیریت دانش سازمان می شود.

شبکه های اجتماعی سازمانی می‌تواند به ایجاد پلی بین دانش سازمانی و دانش فردی و اتصال جریان دانش به موجودی دانش کمک کند ولی باید چیزهایی در هر دو طرف پل وجود داشته باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *