فاز های اصلی طراحی و مدیریت پروژه کدام اند؟_قسمت اول

فازهای طراحی و مدیریت پروژه

فرآیند پروژه (Project phases) و بخش بندی مراحل پروژه :

مدیران پروژه تعاریف گوناگونی از مدیریت پروژه دارند و تمایل به استفاده از اصطلاحات کمی متفاوت دارند. این متخصصان معمولا دو ویژگی کلیدی را در مدیریت پروژه ها مورد بررسی قرار می دهند:

  • پروژه ها در مراحل (فاز ها) مختلف تعریف و تحویل می شوند.

2- برخی از فرآیندها در این مراحل نعریف شده اجرا می شوند (شکل این مراحل را به خوبی نشان می دهد).

در این مقاله سعی می کنیم این دو ویژگی کلیدی (فاز ها و فرآیند مدیریت پروژه) را با جزئیات بیشتر تشریح کنیم.

مراحل (فاز های) پروژه (Project Phases):

فاز بندی پروژه برای مدیران پروژه بسیار مهم است. با فکر کردن به فازها، به این نکته توجه کنید که نتایج ارائه شده در پایان هر مرحله اهداف خود را برآورده کنند و اعضای تیم پروژه (یا گروه های دیگر) برای مرحله بعدی آماده می شوند.

ساختار شکست کار (WBS (Work Breakdown Structure به عنوان بخشی از فعالیت های آماده سازی شما طراحی شده است، و توسط بقیه تیم های همکار در اجرای پروژه تایید خواهد شد. در انتهای هر مرحله، فرد یا گروهی به عنوان ناظر روی نتایج حاصل از آن مرحله تعیین می شود. (برای هر مرحله، در مورد کسی که باید تحویل آن مرحله را تصویب کند، فکر کنید. تأیید کنندگان ممکن است شامل هیئت مدیر پروژه، حامی پروژه یا سهامداران کلیدی باشند.) هنگامی که هر مرحله تایید می شود، فاز تکمیل شده و تیم پروژه می تواند به مرحله بعدی برود به همین دلیل است که اصطلاح “مرحله یا فاز” اغلب در مدیریت پروژه استفاده می شود.

بسته به نوع پروژه مراحل دقیق و ترتیبی که کارها تکمیل می شوند، ممکن است کمی متفاوت باشد. اما مراحل به شرح زیر تقریبا در همه پروژه ها مورد استفاده است:

استراتژی پروژه و مورد کسب و کار

آماده سازی

طراحی

توسعه و آزمایش

آموزش و آمادگی کسب و کار

پشتیبانی و ترویج مزایا

 

پروژه نزدیک است بیایید هر مرحله را دقیق تر بررسی کنیم.

 

استراتژی پروژه و مورد کسب و کار:

در این مرحله، الزام کلی کسب و کار پروژه را تعریف می کنید و رویکرد یا استراتژی را که می خواهید برای حل آن استفاده کنید، مطرح می کنید. پایان این فاز، تصویب پیشنهاد استراتژی پروژه و مورد کسب و کار است. شما همچنین باید نشان دهید که می توانید هدف پروژه را در چارچوب زمان بندی و بودجه مورد نیاز محقق کنید.

نکته:

در انتهای هر فاز پروژه، استراتژی کسب و کار را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هنوز معتبر است. اگر چیزی تغییر کرده است، در صورت لزوم تجدید نظر کنید.

 

آماده سازی:

در اینجا شما با ذی نفعان کلیدی و اعضای تیم پروژه، کار می کنید. این همکاری به ایجاد یک ساختار شکستن کار منجر می شود. برنامه پروژه را در سطح عالی تعیین کنید. (کار با اعضای تیم پروژه برای تهیه نقشه های دقیق در هر مرحله این اطمینان را می دهد که آنها مالکیت و مسئولیت این فاز ها را دارند.) همچنین مواردی مانند؛ شناسایی و استخدام اعضای پروژه، تولید اسناد برای آغاز پروژه و اقدامات لازم برای تأمین منابع کلیدی (به عنوان مثال، اتاق های رزرو برای مرحله آموزشی و تخصیص میز و رایانه یا چاپگر برای تیم پروژه) همگی جزو فاز آماده سازی است.

 

سایر فازهای پروژه را اینجا مطالعه کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *