فاز های کلیدی طراحی و مدیریت پروژه کدام اند؟_قسمت دوم

طراحی و مدیریت پروژه

در مقاله اول به معرفی فازهای پروژه و تشریح فاز های استراتژی پروژه و آماده سازی پرداختیم در این مقاله سعی می کنیم سایر فاز های یک پروژه را تشریح کنیم:

طراحی:

در این مرحله کار خود را با ایجاد نتایج تحقق یافته پروژه شروع می کنیم، استراتژی پروژه، مورد کسب و کار و سند آغاز پروژه، به عنوان نقطه شروع می باشند. سپس با ذی نفعان مشغول به کار شوید تا طرح های اصلی تحویل داده شود. همچنین در پروژه های بزرگتر ممکن است از تحلیلگران کسب و کار برای کمک در این زمینه استفاده کنید.

اگر تغییرات در فرآیندهای پروژه مورد نیاز است، از نمودار جریان یا Swim Lane Diagram استفاده کنید تا نقشه دقیقی از نحوه کارکرد آنها ایجاد شود. در این مرحله قبل از اینکه به فکر نتایج پروژه باشید، باید همه چیز را انجام دهید تا بتوانید در مورد مسائل مربوط به پروژه فکر کرده و با مشکلات آن مقابله کنید. تقریبا همیشه آسان تر و ارزان تر است که مشکلات در مرحله طراحی رفع شوند.

 

توسعه و تست:

با اتمام برنامه ریزی و طراحی کامل، تیم پروژه می تواند شروع به توسعه اجزای خروجی پروژه نمایند. به عنوان بخشی از این مرحله، شما باید این اجزا را به طور کامل آزمایش کنید تا تایید کنید که آن ها به چه صورت کار می کنند.

 

آموزش و آمادگی کسب و کار:

در این مرحله همه چیز در مورد آماده شدن برای راه اندازی پروژه باید انجام پذیرد. مواردی مانند؛ آموزش کاربران، انتقال داده ها به سیستم های جدید و شناسایی آنچه برای اجرای پروژه از تاریخ راه اندازی آن لازم است همگی همسو در این مرحله انجام می شوند.

 

حمايت و بهره برداری:

به این که پس از اجرای پروژه، پشتیبانی را به کسب و کار ارائه دهید، فکر کنید و قبل از اینکه اعضای تیم خود را از پروژه خارج کنید همه موارد لازم را مد نظر قرار دهید. شما می توانید نتایج پروژه را به عنوان بخشی از فعالیت های “کسب و کار به طور معمول” نظارت کنید، و همچنین می توانید (در حالت ایده آل) این کار را پس از پایان پروژه ادامه دهید.

بستن پروژه:

بسته شدن یک پروژه بخش هیجان انگیز چرخه عمر پروژه نیست، اما اگر آن را به درستی انجام ندهید، ممکن است مانع ارائه خدمات مزبور به سازمان شود. مطمئن شوید که موارد زیر را انجام داده اید:

  • مستند سازی کامل و ذخیره شده یکی از مواردی است که به آن باید توجه لازم داشته باشیم. در این زمینه میتوانیم از نرم افزار مدیریت پروژه همسو کمک بگیریم . این اپ نرم افزاری با نام ” هم تیک ” بصورت رایگان در بسته پایه قابل استفاده است .
  • انجام یک بررسی پس از پیاده سازی، به طوری که شما و همکارانتان می توانید از آن تجربیات استفاده کنید. این بررسی ها نیاز به اطلاعات و گزارشات دقیقی از پروژه دارد. این گزارشات و داشبوردهای آن که در نرم افزارهم تیک ” با توجه به استراتژی پروژه شما قابل دستیابی است می تواند چشم انداز بهینه ای از وضعیت پروژه و روند آن بدهد.
  • سعی کنید از ارتباطات خود برای ماندگاری تجربیات در سازمان استفاده کنید. در این روش می توانید اعضای تیم را همسو با روند استراتژی پروژه و کسب و کار خود نگهدارید.

فرآیند های اجرایی در فاز های مختلف یک پروژه را می توانید اینجا مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *