نه مزیت شبکه اجتماعی سازمانی

نه مزیت شبکه اجتماعی سازمانی

شبکه اجتماعی سازمانی می تواند کسب و کار شما را بهبود دهد، به پخش دانش در میان کارکنان کمک کند و شور و اشتیاق داخلی سازمانتان را اندازه بگیرد.

این اولین مقاله ی 5 قسمتی در مورد شبکه های اجتماعی سازمانی است که نشان می دهد چگونه استراتژی شبکه اجتماعی داخلی می تواند  مشارکت و بهره وری کارکنان را افزایش دهد. این 5 قسمت در مشارکت با شرکت VMware تهیه شده است.

اگر خودتان آنجا هستید. کار جدیدی را شروع کرده اید، میلیون ها سوال دارید  و نمی دانید که از چه کسی بپرسید.

دن وایر می گوید یک راه حل ساده برای آن وجود دارد- اگر دارای شبکه اجتماعی داخلی هستید به جای اینکه سوال خود را فورا از طریق ایمیل بسازید یا اینکه مزاحم همکار خود شوید، سوال خود را در شبکه اجتماعی مطرح کنید یا سوال خود را در شبکه جستجو و احتمال دارید سوال خود را به همراه جوابش آن جا پیدا کنید.

دن وایر مدیر رسانه و ارتباطات در VMware که پلتفرم شبکه اجتماعی سازمانی Socialcast  را ایجاد کرده است.

دن وایر می گوید که بجای اینکه نصف روز خود را صرف این کنید که چه طرح سلامتی را باید انجام دهید، می توانید به سرعت اطلاعات لازم را کسب کنید و اقدام کنید.

اطلاع رسانی ساده به کارکنان یکی از مزایایی است که توسط کسانی که از شبکه های اجتماعی سازمانی استفاده می کنند، اعلام می شود.  سازمان های دیگری وجود دارند که کارکنان خود را تشویق به استفاده از ارتباطات اجتماعی مانند فیسبوک در پشت دیوارهای آتش خود می کنند.

 

 

آرشیو کردن دانش

ممکن است قصد برگذاری یک کنفرانس را در این سال داشته باشید ولی کارکنانی که این کنفرانس را برگزار کرده اند از شرکت شما رفته اند و تمام اطلاعات مورد نیاز برای برگذاری کنفرانس را هم آن ها می دانسته اند که دیگر نیستند.

ولی اگر شما شبکه اجتماعی داشته باشید ممکن است این اطلاعات موجود باشد.

وایر می گوید “یک کارمند جدید می تواند به اتفاقات و فعالیت های گذشته در یک سال پیش نگاه کند و بگوید، 70 درصد قضیه را متوجه شدم. این چیزی است که از طریق ارتباطات ایمیلی اتفاق نمی افتد”

 

کشف موضوعات، متخصصان و استعدادهای جدید را مهم می کند

بکی گریبی مدیر ارتباطات داخلی در SAS می گوید که در شرکت تحلیلی SAS  شبکه ی داخلی اش کمک کرده است که استعدادهای ناشناخته ی قبلی شناخته شود و مخاطبانی را جذب کند. او می گوید “این کار فقط مختص مدیران اجرایی نیست بلکه همه ی کارمندان در همه ی سطوح با مطرح کردن ایده های جالب، پیوند  داشتن با منابع و فراهم کردن اطلاعات مفید برای همکاران خود، شهرتی را برای خود دست و پا می کنند”. برخی از آن ها هزاران فالوئر (دنبال کننده) دارند.

 گریبی می گوید برای مثال یک مشاور توسعه رهبری در بخش مدیریت منابع انسانی یک گروهی با نام “رهبران روزانه توسعه پیدا می کنند، نه در یک روز” را ایجاد کرده است. گروه رشد کرده است و  بیش از 700 عضو اختیاری دارد.

وقتی که شرکت برای کارمندانش گوشی های تلفنی فراهم نمی کند و به آن ها اجازه می دهد که از شبکه های اجتماعی خودشان استفاده کنند، این امکان را به آنها می دهد تا به سرعت دانش را بر روی بهترین ابزارها و طرح ها مبادله کنند.

وایر می گوید: می بینید که افراد رشد کرده اند و تخصص ایجاد کرده اند.

 

تمام کارکنان در نقاط دور افتاده را به هم پیوند می دهند

 3M  دارای آزمایشگاه های تحقیق و توسعه در سراسر جهان است و با اتصال این آزمایشگاه ها به هم، می توانند نوآوری را بهبود دهند، توسعه ی محصول را سریع تر کنند و در زمان جواب دادن به سوالات صرفه جویی کنند. 3m مشتری سایت Socialcast است.

وایر می گوید “3M تجربه ی کار کردن در یک آزمایشگاه بزرگ را فراهم کرده است که در آن کارکنان می توانند با همکاران قابل اعتماد خود همکاری کنند و سوال های خود را بپرسند”

 

اعتبار و زمینه ی بهبود یافته

ویلیام آمورگیس مدیر ارتباطات داخلی می گوید که در شرکت ابزارهای الکتریکی AEP، یک شبکه اجتماعی داخلی  قابل اعتماد ترین منبع اطلاعات در مورد شرکت نسبت دیگر منابع مانند ایمیل ها، سرپرستان، مدیران ارشد اجرایی، همکاران، رسانه های خارجی و دیگر منابع است.

او می گوید که ارتباطاتی که از طریق پلتفرم هایی مانند بلاگ ها، پروفایلها، گروه ها و دیگر ویژگی ها انجام می شود، قابل اعتماد هستند زیرا  ما کارکنان را تشویق می کنیم تا نسبت به هر موضوعی عکس العمل نشان دهند و افکار خود را با همه ی سازمان به اشتراک بگذارند. این شکل از نتایج که دیدهای مختلفی حاصل می شود سبب غنای اطلاعات می شود  که اعتبار را افزایش می دهد.

 

ایجاد گروه های تمرکز

آمورگیس می گوید که رسانه اجتماعی داخلی، تیم ارتباطات داخلی با “گروه تمرکز روزانه” در شرکت AEP ایجاد کرده است.

او می گوید که می توانیم در زمان واقعی (Real Time) به آن چه که کارمندان فکر می کنند، آنچه که می فهمند و آنچه که باعث نگرانی آن ها می شود نظارت کنیم و می توانیم پیام های خود را با توجه به همین موارد ویرایش کنیم تا فهم را ارتقا دهیم و نیازها را برطرف کنیم.

 

مشارکت کارکنان را بهبود دهیم

گریبی میگوید که “کارکنان sas می توانند  افراد داخل سازمان را با کسانی که مستقیما با آن ها کار نمی کنند، آشنا کنند. تشویق به استفاده ی روزانه از شبکه های اجتماعی  یکی از اقدامات بزرگی است که سعی می کنیم در داخل سازمان انجام شود تا نسل بعدی کارکنان SAS آماده شود.”. “افراد نسل دیجیتال دوست دارند که در شغل خود با دیگر افراد همان طوری همکاری کنند که در مدرسه و زندگی شخصی خود آموخته اند”

 

ارتقای بهره وری و بازده

گریبی می گوید: یک نماینده ی فروش  در استرالیا از شبکه ی SAS استفاده کرد تا این سوال را از افراد بپرسد که آیا تاکنون تجربه ی یک محیط رقابتی خاص را داشته اند. در طی 24 ساعت او شش پاسخ دریافت کرد که از 4 کشور و 7 دپارتمان بود.

گریبی می گوید هیچ راهی نیست که این نماینده های فروش این نوع بازخورد را به همان سرعت و وسعتی که از طریق شبکه دریافت می کنند از طریق ایمیل دریافت کنند حتی با ندانستن این که اصلا رهبری افکار وجود دارد یا خیر.

ایجاد فرهنگ احترام مشترک

آمورگیس می گوید که همه ی کارکنان دعوت شده اند تا بدون در نظر گرفتن رتبه، عملکرد، مکان یا موقعیت خود مشارکت کنند.  او می گوید که منطق و سبک خود کامنت ها وزن بیشتری، نسبت به عنوان شخص نویسنده دارند یعنی مطلبی که در کامنت بیان شده مهم تر از عنوان نویسنده است. بحث و مخالفت هم پیش می آید ولی بیشتر تعاملات به صورت تشویق و تمجید است.

 

ارتباط با مدیریت را بهبود می دهد

شکستن سلسله مراتب سخت است ولی شبکه های اجتماعی سازمانی این امکان را فراهم می کند تا مدیر عامل و مدیران اجرایی برای هر جریان فعالیت به صورت مستقیم نظر بگذارند و با کارکنان به یکباره مشارکت داشته باشند.

وایر می گوید که این شبکه ها به کارکنان این فرصت را می دهند تا با مدیران ارشد اجرایی به صورت دوستانه ارتباط برقرار کنند تا نشان دهد که این افراد در سطح بالا قابل دسترس هستند و دسترسی به آن ها راحت است.

وایر می گوید وقتی پت گلسینجر به عنوان مدیر ارشد اجرایی به شرکت VMware ملحق شد، از کارکنان چندین سوال در مورد اینکه اولویت های اصلی شرکت چه هستند، پرسید. وایر اضافه می کند که پت همچنین در یک گروه در مورد پیشنهاد برای یک خدمتکار برای خانه ی جدیدش سوال کرد. این کار او به همه ی افراد داخل شرکت نشان داد که او هم در مورد ارتباط با کارکنان در نقش جدید خود جدی است و هم تلاش می کند چالشی را هم همه ی ما در زندگی مان داریم را حل کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *